Ogromna większość Polek i Polaków angażuję się w to wielkie charytatywne święto jakim jest Orkiestra Wielkiej Pomocy, ponieważ chcą jak najlepszej ochrony zdrowia dla siebie oraz swoich dzieci i społeczności.
Pragnę dzisiaj opowiedzieć państwu, jak najlepiej tę ochronę zdrowia zorganizować, nie tylko dzięki zbiórkom charytatywnym, ale przede wszystkim dzięki dobremu działaniu państwa.
Serdecznie dziękuję Wielkiej Orkiestrze Wielkiej Pomocy
Serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom WOŚP, wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, wszystkim tym, którzy od lat angażują się w tę akcję. To dzięki niej tysiące osób po raz pierwszy zetknęły się z działalnością wolontariatu i działania na rzecz dobra wspólnego.
Dzięki Wielkiej Orkiestrze Wielkiej Pomocy wiele dzieci, w tym i moje, miały szansę na badania przesiewowe, np. słuchu. Osobiście znam wiele dzieci, które żyją dzięki sprzętowi sfinansowanemu przez WOŚP. Jak co roku będę brała udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i bardzo serdecznie do tego wszystkich Państwa zachęcam.
Jednakże nawet najlepsze i najbardziej skuteczne akcje charytatywne, nie wystarczą do utrzymania dobrze funkcjonującego systemu ochrony zdrowia. Do tego potrzebne jest państwo!
Finansowanie ochrony zdrowia z budżetu państwa
Państwo dzisiaj niestety zawodzi, system składkowy jest niewydolny, w budżecie NFZ brakuje pieniędzy, a my na Lewicy wiemy jak te pieniądze znaleźć. Dziś proponujemy odejście od systemu składkowego i przejście na finansowanie ochrony zdrowia z budżetu państwa. To jest system, który już działa bardzo dobrze w Europie, np. w Danii, w Hiszpanii, czy też w Szwecji.
Dodatkowe 30 mld zł dodatkowego wpływu rocznie do budżetu NFZ
Proponujemy wprowadzenie jednolitego 9-procentowego podatku, który będzie płacony zarówno przez płatników PIT, jak i CIT. Ten system pozwoli na to, że dzisiejsi pracownicy nie będą płacić więcej niż to było do tej pory, a do finansowania ochrony zdrowia dołożą się wielkie korporacje, w tym te zagraniczne – Google czy Jeronimo Martins - które zarabiają w Polsce. Ta zmiana to dodatkowe 30 mld zł dodatkowego wpływu rocznie do budżetu NFZ. To są pieniądze, które będą szły na usługi, na szpitale, na wypłacenie pensji personelowi, na refundacje leków dla seniorów.
Dziś tych pieniędzy system ochrony zdrowia dramatycznie potrzebuje, a kondycja tego systemu to jest jedno z największych zmartwień Polek i Polaków. Nasze rozwiązanie pozwoli raz na zawsze załatać dziurę w budżecie NFZ.
Nie musimy się zgadzać, aby się szanować
Jednocześnie pragnę się odnieść do gróźb karalnych skierowanych do Jerzego Owsiaka. Apeluje do polityków prawicy oraz prawicowych publicystów - to jest ostatni moment, abyście się opamiętali i zaprzestali hate-u. Nie tylko w stosunku do Jerzego Owsiaka, ale osób, z którymi się nie zgadzacie. Nie musimy się zgadzać, aby się szanować. Nie musimy się zgadzać, aby uniknąć nagonki, która kończy się przemocą. To jest broń obosieczna, która może rykoszetem uderzyć również w Was, a uderza we wszystkich uczestników życia publicznego. Zakończcie tę nagonkę i skupcie się na czymś innym. Zachęcem do wspólnego działania na rzecz dobra.
Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu
Senat, 10 stycznia 2024 r.